تلویزیون 4K چیست؟

دسته بندی :مقالات 13 جولای 2021 admindiba 900 مشاهده

ماجرای 4K چیست؟ بخوانید تا متوجه شوید.

یک تلویزیون صفحه نمایش بزرگ که بر روی یک دیوار بتونی نصب شده است، در حالی که نور خورشید از سمت چپ می‌درخشد، صحنه‌ای از طبیعت را با وضوح 4K نمایش می‌دهد.
4K به چه معنی است؟
تلویزیون 4K یک تلویزیون با وضوح 4K است. این بدان معناست که تلویزیون دارای 3،840 پیکسل افقی و 2.160 پیکسل عمودی است، در کل حدود 8.3 میلیون پیکسل. در مشخصات محصول تلویزیون، وضوح تصویر معمولاً به عنوان “3840 * 2160” برای تلویزیون‌های 4K نشان داده می‌شود.
رزولوشن اصطلاحی است که به شما می‌گوید چقدر این نقاط ریز یا پیکسل‌ها با چه چگالی روی صفحه نمایش قرار گرفته‌اند. پیکسل‌های جداگانه برای تشکیل تصویری که در صفحه مشاهده می‌کنید جمع می‌شوند، بنابراین هرچه پیکسل بالاتر باشد وضوح تصویر را بالاتر می‌برد. “K” در 4K مخفف Kilo (1000) است، به معنای تلویزیونی که به وضوح افقی در حدود 4000 پیکسل دست یافته است.

یک تلویزیون صفحه نمایش بزرگ برای نشان دادن وضوح 4K از نظر تعداد پیکسل‌ها استفاده می‌شود، یعنی 3840 پیکسل به صورت افقی با 2160 پیکسل ضرب می‌شود و به صورت عمودی پیکسل‌های با وضوح 4K را ایجاد می‌کند.
کیفیت چقدر خوب است؟
تلویزیون‌های 4K نسبت به تلویزیون‌های سنتی Full HD (1920 x 1080) چهار برابر پیکسل بیشتر دارند. حتی در صفحه نمایش‌های تلویزیون با همان اندازه، کیفیت تصویر تلویزیون 4K به لطف تراکم پیکسل بیشتر، واضح‌تر و روشن‌تر به نظر می‌رسد. این تفاوت به ویژه در تلویزیون‌های صفحه بزرگ مشهود است. به عنوان مثال، اگر کیفیت یک تلویزیون سنتی 65 “Full HD با تلویزیون 4K UHD 65” را مقایسه کنید، متوجه تفاوت در پیکسل‌های تشکیل‌دهنده صفحه خواهید شد. در مورد تلویزیون‌های با وضوح بالا، پیکسل‌ها نسبت به تلویزیون های با وضوح پایین به همان اندازه کوچکتر هستند، بنابراین می‌توانید بدون داشتن محدودیت در فاصله ، از یک تجربه همه جانبه تر لذت ببرید و بدون اینکه متوجه پیکسل‌های جداگانه هنگام مشاهده از نزدیک شوید.

برای وضوح 4K در مقابل مقایسه 1080p، تصویری از دو توپ فوتبال در کنار هم نمایش داده می‌شود. توپ سمت چپ تصویر پیکسلی را با FHD با کیفیت پایین نشان می‌دهد. توپ سمت راست دارای وضوح تصویر در وضوح 4K با کیفیت عالی است.
از تمام مطالب خود با کیفیت 4K لذت ببرید
اگر تمام محتوای ضبط ‌شده در 4K فیلم‌برداری شوند عالی خواهد بود، اما هنوز هم مقدار بیشتری از محتوای با وضوح پایین در مقایسه با محتوای 4K وجود دارد. با این حال، خوشبختانه به دلیل فناوری بالابردن کیفیت این موضوع دیگر نگران کننده نیست.

بنابراین 4K upscaling چیست و چه کاری می‌تواند برای شما انجام دهد؟

هنگامی که محتوای FHD با کیفیت پایین را در تلویزیون 4K مشاهده می‌کنید، upscaling یک فناوری است که باعث افزایش وضوح تصویر، تبدیل و بهینه‌سازی آن در متناسب با صفحه نمایش یک تلویزیون 4K می‌شود. به عبارت دیگر، این فقط تصویر را کشیده نمی‌کند – آن را برای نمایشگر 4K ارتقا می‌دهد. Upscaling به طور خودکار وضوح را برای کاهش نویز، بهبود جزئیات و فراهم آوردن کنتراست و رنگ بهینه تجزیه‌وتحلیل می‌کند تا بتوانید این محتوا را با کیفیت 4K مشاهده کنید. و از آنجا که هر مارک به طور متفاوتی upscaling را انجام می‌دهد، حتماً یکی را انتخاب کنید که بهترین کار را انجام دهد.

نمای شب شهر که در صفحه تلویزیون نمایش داده می‌شود با وضوح 4K و کیفیت تصویر با وضوح Full HD تقسیم می‌شود. کیفیت تصویر 4K مانند در سمت راست تصویری واقعی‌تر از طرف مقابل را نشان می‌دهد که کیفیت تصویر Full HD را نشان می‌دهد.ویدیو نشان می‌دهد Upscaling 4K چیست. در سمت چپ، یک تصویر کامل HD از شهر با کیفیت پایین است. سمت راست پردازش Upscaling را نمایش می‌دهد و پس از طی مراحل 4K Upscaling، کل تصویر در کیفیت تصویر 4K مانند روشن می‌شود.
4K چیست؟ UHD چیست؟
به عبارت ساده، UHD مخفف Ultra High Definition است و وضوح 4K نوعی از وضوح UHD است.

مارک‌های مختلف از عبارات مختلفی برای گفتن همین موارد استفاده می‌کنند، مانند تلویزیون‌های Ultra HD، تلویزیون 4K، تلویزیون Ultra High Definition و تلویزیون 4K UHD. با گذشت زمان، صنعت تلویزیون عبارت “4K” را برای مصرف‌کنندگان راحت‌تر و شهودی‌تر پیدا کرد و شروع به استفاده بیشتر و بیشتر از آن کرد. امروزه بیشتر تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان از اصطلاح تلویزیون 4K یا تلویزیون 4K UHD استفاده می‌کنند. به تازگی، نوع دیگری از تلویزیون UHD در بازار حضور پیدا کرده است: تلویزیون 8K.

admindiba

فروش لوازم خانگی و جهیزیه به صورت نقد و اقساط عضویت در کانال

مطالب زیر را حتما بخوانید:

قوانین ارسال دیدگاه در سایت

  • چنانچه دیدگاهی توهین آمیز باشد و متوجه اشخاص مدیر، نویسندگان و سایر کاربران باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاه شما جنبه ی تبلیغاتی داشته باشد تایید نخواهد شد.
  • چنانچه از لینک سایر وبسایت ها و یا وبسایت خود در دیدگاه استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه در دیدگاه خود از شماره تماس، ایمیل و آیدی تلگرام استفاده کرده باشید تایید نخواهد شد.
  • چنانچه دیدگاهی بی ارتباط با موضوع آموزش مطرح شود تایید نخواهد شد.

لینک کوتاه:
0